Olivier Awards 2016: the nominations are finally out !!!

The nominations for the Olivier Awards 2016 with MasterCard, were announced today by Michael Ball andImelda Staunton at Rosewood London, the awards official hotel partner.

The awards, which this year celebrate their 40th anniversary, will take place on Sunday 3 April at the Royal Opera House.

Here the full list.

Best revival

Hamlet at the Barbican
Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse
Ma Rainey’s Black Bottom at the National Theatre, Lyttelton
The Winter’s Tale at the Garrick Theatre

Best new comedy

A Christmas Carol at the Noel Coward Theatre
Hand to God at the Vaudeville Theatre
Nell Gwynn at the Apollo Theatre
Peter Pan Goes Wrong at the Apollo Theatre

Best costume design

Gregg Barnes for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
Hugh Durrant for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
Jonathan Fensom for Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre
Katrina Lindsay for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre

Best set design

Hildegard Bechtler for Oresteia at the Almeida Theatre
Es Devlin for Hamlet at the Barbican
Jonathan Fensom for Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre
Anna Fleischle for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham’s Theatre

Best lighting design

Neil Austin for The Winter’s Tale at the Garrick Theatre
Natasha Chivers for Oresteia at Almeida Theatre
James Farncombe for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman
Mark Henderson for Gypsy at the Savoy Theatre

Best sound design

George Dennis for The Homecoming at Trafalgar Studios 1
Tom Gibbons for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman
Christopher Shutt for The Father at Wyndham’s Theatre
Christopher Shutt for Hamlet at the Barbican

Best new opera production

Cavalleria Rusticana/Pagliacci at the Royal Opera House
The Force Of Destiny at the London Coliseum
Morgen Und Abend at the Royal Opera House

Outstanding achievement in opera

English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen of Spades at the London Coliseum
Felicity Palmer for The Queen of Spades at the London Coliseum
Sir Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Król Roger at the Royal Opera House
Tamara Wilson for The Force of Destiny at the London Coliseum

Best actor in a supporting role

Mark Gatiss for Three Days in the Country at the National Theatre, Lyttelton
Michael Pennington for The Winter’s Tale at the Garrick Theatre
Tom Sturridge for American Buffalo at Wyndham’s Theatre
David Suchet for The Importance of Being Earnest at the Vaudeville Theatre

Best actress in a supporting role

Judi Dench for The Winter’s Tale at the Garrick Theatre
Michele Dotrice for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
Melody Grove for Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre
Catherine Steadman for Oppenheimer at the Vaudeville Theatre

Outstanding achievement in an affiliate theatre

Barbarians at The Clare, Young Vic
Phil Dunster for his role in Pink Mist at the Bush Theatre
Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre
Violence and Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Best new play

Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre
The Father at Wyndham’s Theatre
Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham’s Theatre
People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman

Best actor

Kenneth Branagh for The Winter’s Tale at the Garrick Theatre
Kenneth Cranham for The Father at Wyndham’s Theatre
Benedict Cumberbatch for Hamlet at the Barbican
Adrian Lester for Red Velvet at the Garrick Theatre
Mark Rylance for Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre

Best actress

Gemma Arterton for Nell Gwynn at the Apollo Theatre
Denise Gough for People, Places and Things at the National Theatre, Dorfman
Nicole Kidman for Photograph 51 at the Noel Coward Theatre
Janet McTeer for Les Liaisons Dangereuses at the Donmar Warehouse
Lia Williams for Oresteia at the Almeida Theatre

Best entertainment and family

Alice’s Adventures Underground at The Vaults
Dr. Seuss’s The Lorax at the Old Vic
I Want My Hat Back at the National Theatre, Temporary Theatre
Peter Pan at Regent’s Park Open Air Theatre
Showstopper! The Improvised Musical at the Apollo Theatre

Best new dance production

He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican
Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at the London Coliseum
Woolf Works by Wayne McGregor at the Royal Opera House

Outstanding achievement in dance

Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at the Royal Opera House
Javier De Frutos for his choreography of Anatomy of a Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Sasha Waltz for her choreography of Sacre at Sadler’s Wells

Outstanding achievement in music

Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre (Music by Howard Goodall, lyrics by Charles Hart and orchestrations by Howard Goodall and Kuljit Bhamra)
Farinelli and the King at the Duke of York’s Theatre (Claire van Kampen for musical arrangements, the musicians, Iestyn Davies and the singers who alternated the singing role of Farinelli)
In The Heights at King’s Cross Theatre (Music and lyrics by Lin-Manuel Miranda)
Kinky Boots at the Adelphi Theatre (Music and lyrics by Cyndi Lauper, music supervision, arrangements and orchestrations by Stephen Oremus)

Best theatre choreographer

Carlos Acosta and Andrew Wright for Guys and Dolls at the Savoy Theatre
Drew McOnie for In the Heights at King’s Cross Theatre
Stephen Mear for Gypsy at the Savoy Theatre
Jerry Mitchell for Kinky Boots at the Adelphi Theatre

Best director

Rob Ashford and Kenneth Branagh for The Winter’s Tale at the Garrick Theatre
Matthew Dunster for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham’s Theatre
Robert Icke for Oresteia at Almeida Theatre
Jonathan Kent for Gypsy at the Savoy Theatre

Best actor in a supporting role in a musical

David Bedella for In The Heights at King’s Cross Theatre
Dan Burton for Gypsy at the Savoy Theatre
Peter Davison for Gypsy at the Savoy Theatre
Gavin Spokes for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

Best actress in a supporting role in a musical

Preeya Kalidas for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
Amy Lennox for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
Lara Pulver for Gypsy at the Savoy Theatre
Emma Williams for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre

Best musical revival

Bugsy Malone at the Lyric Hammersmith
Guys And Dolls at the Savoy Theatre
Gypsy at the Savoy Theatre
Seven Brides for Seven Brothers at Regent’s Park Open Air Theatre

Best actor in a musical

Ian Bartholomew for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre
Killian Donnelly for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
David Haig for Guys And Dolls at the Savoy Theatre
Matt Henry for Kinky Boots at the Adelphi Theatre
Jamie Parker for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

Best actress in a musical

Tracie Bennett for Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre
Natalie Dew for Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
Laura Pitt-Pulford for Seven Brides for Seven Brothers at Regent’s Park Open Air Theatre
Imelda Staunton for Gypsy at the Savoy Theatre
Sophie Thompson for Guys And Dolls at the Savoy Theatre

Best new musical

Bend It Like Beckham at the Phoenix Theatre
In the Heights at King’s Cross Theatre
Kinky Boots at the Adelphi Theatre
Mrs Henderson Presents at the Noel Coward Theatre

Best of luck to all the nominees!!!

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s